• PDF

Мароко во Мај

marocco
Авион|Софија
 

ПЕРЛИТЕ НА МАРОКО 2018

 

АГАДИР – ЕССАУИРА – МАРАКЕШ

 

Директни чартер летови од Софија

 

Мароко е страна на илјадници контрасти. Таа привлекува со разновидноста на Теренот, со прекрасната кујна и прекрасната природа, со културното и историското наследство, како и со пријатниот си клима - долго и топло лето, мека и влажна зима.Тоа е екскурзија, која дефинитивно се препорачува на туристи кои сакаат да го почувствуваат Мароко и да разгледаат повеќе од него, во исто време да не патуваат од град во град и да не преместуваат багажот од хотел на хотел. "Бисерите на Мароко" веруваат во 2 главни градови за ноќевања и посета на природни и културни знаменитости во близина на местата за сместување.

 

8 дена / 7 ноќи

 

 Цените во табелата по-долу се во ЕВРА за лице, во двокреветна на база полупансион, со вклучени аеродромски такси

Лице во ДБЛ

Еднокреветна соба

3-ти возрасен

Дете 2 – 11,99г.

02.05-09.05

585€

730€

570€

565€

23.05-30.05

590€

735€

580€

570€

 

                                *Цени за ран букинг за резервации до  01.03.2017

Во цената е вклучено

Ø  Авион Софија - Маракеш - Софија со директен чартер лет на BH Air

Ø  Аеродромски такси

Ø  Трансфер аеродром - хотел - аеродром

Ø  Регистриран багаж 20 кг. и рачен багаж од 5 кг со димензии до 60х40х30 см.

Ø  2 ноќи во хотелот Zalgah 4 * или слично во Маракеш (база HB)

Ø  2 ноќи во хотелот Аргана 4 * или слично во Агадир (HB основа)

Ø  3 ноќевања во хотелот Zalgah 4 * или слично во Маракеш (база HB)

Ø  Турнеја на Есаувара

Ø  Турнеја на Маракеш

Ø  Преглед на Агадир

Ø  Покриеност на осигурување за здравствено осигурување од 10.000 евра

Ø  Претставник на тур-оператор со бугарски јазик за целиот престој.

Во цената не е вклучено:

Ø  Емисии на надоместоци и горива - најавени 21 ден пред летот;

Ø  Цените се пресметуваат со 450 $ / тон и 1 $ = 1,15 $

Ø  Општински надоместок - се плаќа на рецепцијата од секој клиент кога е достапен;

Ø  Услуги споменати за доплата и трошоци од лична природа;

Ø  Половина ден екскурзија "Мајорелови градини" - 19 евра со вклучен влезници и превоз.

Ø  Целодневна посета на Туут и Тарудан - 50 евра за возрасни / 25 евра (деца 2-12)

Ø  Целодневна екскурзија до водопадите Узуд - 45 евра за возрасни / 23 евра (деца 2-12)

Ø  Целодневна екскурзија до Botharazad и Benhadou. - 60 евра за возрасни / 30 евра (деца 2-12)

Ø  10/15 евра по лице за престој за целиот престој, плаќање на локално ниво.

Ø  Минимален број на 40 патници. Полињата и просториите во наведените хотели или слично се загарантирани.

Ø  Можно е да се смени временскиот распоред на летот, бидејќи клиентите ќе бидат известени навремено.

Ø  Сите екскурзии се вршат со лиценциран туристички водич на терен со превод на бугарски јазик.

Ø  Турскиот оператор го задржува правото да изврши промени во програмата.

 

ПРОГРАМА

ДЕН-1 / Среда  Софија – Маракеш

Состанок на терминалот на аеродромот во Софија 1. Пристигнување на аеродромот во Маракеш. Gardens Menara со подземните канали за наводнување, со околу 30.000 маслинови дрвја кои се наоѓаат околу резервоарот за вода, џамијата Кутубија, најголемата џамија во Мароко и Бајкиската палата. Сместување во Хотел Zalgah 4 * или слично во Маракеш.

ДЕН-2 / Четврток   Маракеш

Целиот ден ќе биде посветен на Маракеш, наречен "Бисер на Запад". Градот e основан во 11 век (втората империјална престолнина) - неверојатен град, со својата исламска и арапска архитектура, со своите различни етнички групи, со своите пазари и улици. Алморавидите, кои денес се населуваат во Маракеш, оставаат неверојатни палати и неверојатни градини. Можност за посета на градините на Мажорел - Приказната за градината започнува во далечната 1920 година, во времето кога колонијалната ера е во полн замав. Тоа е кога Мароко е окупирана од Франција. Во истата година, истакнатиот француски уметник, Жак Мајорел, се насели во Маракеш. Тој ја купува градината со идеална цел за подготовка на нов живот. И во тоа успева. Тој изградил базен, секаде ставил кокос Пламен, дрвени бунгалови, банана дрвја, на тој начин создава една мал оаза на мирот меѓу тешката Маранело на пустината. Прошетка низ плоштад "Гема Ел Фна", каде шоуто никогаш не запира - од луѓе голтање оган ракажувачи на бајки, дресери на мајмуни змијо укротители и секаков вид уметници. Можност за купување во аптеката Бербер каде што се продаваат различни видови зачини. Слободно време. Пријава  во хотелот.ВечераМожност за мароканска вечер "Фантазија" со шоу-програма. Ноќевање. 

ДЕН-3 / Петок  Агадир

Појадок. Проверете го хотелот. Заминување на Агадир Атлантик одморалиште.Преглед турнеја Агадир и неговите вкусови. Посета на кутијата, од каде има зачудувачки поглед на плажа. Прошетка низ улиците на центарот на градот (пазар). Сместување во Аргана 4 * или слично. Вечера.Ноќевање.

ДЕН-4 / Сабота  Агадир- Тиут и Тарудант

Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија до Тиут и Тарудан.Прошетка низ медалјонот Тарудант, фото-пауза пред ѕидовите на тврдината, за кои градот е познат. Ручек на терасата на еден стар Бербер Kasbah, со прекрасен поглед на куќите на Tuut. Прошетка низ палмените оази во подножјето на Антиатлантските планини.

ДЕН-5 / Недела  Агадир- Есауира- Маракеш

Појадок. Напуштање на хотелот. Поаѓање кон Есаувара. Еден град импресионирал уметници како Џими Хендрикс и Марија Калас. Турнеја околу неговите тесни улички.Кооперативна посета на Argan масло. Пристигнување во Маракеш навечер. Сместување во Хотел Zalgah 4 * или слично. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-6 / Понеделник  Маракеш- Водопадите Узуд

Појадок. Слободно време или дополнителна целодневна екскурзија до водопадите Узунд.Узудските водопади се една од најпознатите природни чуда во Мароко, привлекувајќи милиони туристи годишно со водопад од 110 метри. 

ДЕН-7 / Вторник Маракеш- Бен Хаду – Уарзазад

Појадок. Слободно време во Маракеш или дополнително целодневно патување до Бен Хадду и Пристан.Преминување низ прлазот на реката Тичка со незаборавни погледи. Фото пауза во селото Бен Хаду и турнеја на Уарзазаз. 

ДЕН-8 / Среда   Појадок. Слободно време за плажа и забава, или можност за целодневна посета на Туут и Тарудан. Вечера. Ноќевање. 

Дополнителни екскурзии

Ессауира   Вклучена во цената

Еден прекрасен град со неверојатна архитектура, кој ги комбинира во себе стилови од многу цивилизации. Посетителите остануваат фасцинирани од раздвижениот пристаништето на градот, Медината (УНЕСКО) со нејзините улици, опкружени со бели куќички и заразна - слаткиот начин на живот. Слободно време за ручек, плажа или прошетка во центарот на Медина. Ессауира е еден уметнички центар, каде туристите имаат можност да видат фрески со светли бои, галерии или реплика на Ерусалим од легендарниот филм на Орсон Велс "Кралството небесно". Градот е светски познат и со својот годишен фестивал во звуците на гнауа. Врати се на Агадир за вечера.Во цената е вклучено: Транспорт и туристички водич на бугарски.

Маракеш – Златниот град   Вклучена во цената

Маракеш - Златниот град - прекрасниот главен град на Запад, кој сведочи за богатата и културна историја на целата земја. А шармантен град каде што животот не престанува да тече. Тој плени своите туристи кои секогаш се враќаат, бидејќи првиот поглед никогаш не е достатъчен.Тук можат да се видат историски споменици од бисер на западот - џамијата Кутубия - еден од најубавите споменици во Магреб, изградени во текот на 40 години, дворецот Баија, градини Мајореле, познатата Гема Ел Фна и палатата Дар ес Салам. По ручекот се враќаат во Агадир.Во цената е вклучено: Транспорт и туристички водич на бугарски.

Открийте Агадир и неговите вкусове   Вклучена во цената

Разглеждане на Агадир и посещение на: първото пристанище на Мароко, старият град с мистериозен произход – Касбах, старите квартали на Агадир и известният пазар Сук ел-Хад. Това е една чудесна възможност за всеки да опознае града или да опита от известното арганово масло, което се произвежда единствено и само тук. Търговската улица на Агадир е място, където могат да се видят различни отделения за тъкани, декоративни предмети, кафтани, кожа, медни предмети, дърво, марокански ръчно изработени предмети, постели, пердета, плодове и зеленчуци.Цената включва: Транспорт и екскурзовод на български език.

Тиут и Тарудант   50 € / 25 € (деца 2 – 12г)

Туут е мало село и прекрасна оаза, сместена во подножјето на планината Атлас. Екскурзијата вклучува посета на дланка оаза пеш или на грбот на магаре кое е доплата и дегустација на вкусни, домашно принесете марокански ручек по бербески. Тарудант е познат по својата трговска улица, со прекрасните пејзажи, со широк спектар на зачини и билки, со бројни трговци на накит и антиквитети, кои секојдневно чекаат своите среќници. Поаѓање за Агадир во доцните попладневни часови. Во цената е вклучено: Транспорт и туристички водич на бугарски.

Водопадите Узуд   45 € / 23 € (деца 2 – 12г)

Ова е едно од најпознатите и посетените места во цела Мароко. Елаб Елба (река на робови) долга 110 метри е неверојатен поглед. Околу водопадите се формира маслиновата оаза во средината на карпестата пустина, додека одење мајмуните придонесуваат за атмосферата на местото. Прием на гостите. Вечера. Во текот на ноќта цената вклучува: Транспорт и туристички водич на бугарски.

Бен Хаду и Уарзазад- Вратите към Сахара   60 € / 30 (деца 2 – 12г)

Оризазад или Варазабад во буквален превод од Бербер значи "Град без врева". Тој е последниот град задржал феудални имот, сопственост на родот Ел Хаузи.Пътят до Уарзазад поминува низ живописниот проход- кањон на р. Тичка, прорязваща високите Атлас меѓу првак Тупкал (4165 м.) И вр. М'гун (4071м.) . Откриваат се воодушевувачки глетки, а типичната архитектура на берберски села увезува неповторлива атмосфера.Обзорна турнеја на Уарзазад, поминување низ казбата "Таурирт". Можност за посета на музејот кон националниот фимлов центар на Мароко.В него се снимени филмови како: "Мама", "Гладијатор", "Игра на престоли" и многу други.Време за ручек. Посетете продавница за килими. Градот е познат по ќилимите си "Уазгита" Одликувајќи се со темните си цветове.Фото пауза при селото бен Хаду.Прибиране во хотела.Вечеря. Во текот на ноќта цената вклучува: Транспорт и туристички водич на бугарски.

Градините на Мажорел 19 € со вклучени влезници

Можност за посета на градини на Majorelle. Приказната за градината започнува во далечната 1920 година, во времето кога колонијалната ера е во полн замав. Тоа е кога Мароко е окупирана од Франција. Во истата година, истакнатиот француски уметник, Жак Мајорел, се насели во Маракеш. Тој ја купува градината со идеална цел да вдиши нов живот во неа. И тоа успева. Тој гради базен, кокос палми, бургунди дрва, банани насекаде, создавајќи мала оаза на спокојство во услови на тешка пустина магла. Сето ова е дополнето со основната боја која контрастира во градината и додава тежина на целокупната поставка - кобалт сино. Денес, Жак Мајорле е заборавен од историјата. Но градината, токму спротивното и тоа е благодарение на едно големо име во светот на високата мода Ив Сен Лоран. Имено, еминентниот дизајнер го должиме ова прекрасно мало парче од рајот. Тој ја презема стопанисување на градината во 1980, збогатува ја, не дозволува да пропадне во заборав. Подоцна во градината е изграден мал музеј посветен на исламската уметност.Вклучено во цената: Трансфер од хотелот и влезници за градините.

 

 

 
 
 
 
You are here

НАШИТЕ ПОНУДИ НА ВАШИОТ ЕМАИЛ

Visa-MasterCard-American-expressSTB-Flaer-Baner

ПЛАЌАЊЕ ДО 6 РАТИ БЕЗ КАМАТА !!

најава

  • Адреса: Даме Груев 7 - Градски зид
  • Тел: (++ 389) 2 3 222 437
  • Website: www.metropoliten.com.mk

Add me to Skype