Just one second...

 
zanzibar

Занибар-Premium
                                                                                          цена од  1.499EUR,00 сега за само   1.199EUR,00
                                                                                                              03.06.2024 (траење 9 дена)

Одиме на Занзибар, Hakuna Matata!

Занзибар Premium е програма во која ве сместуваме само во Кендва (Kendwa) – по сите стандарди и форуми, најубавата плажа на Занзибар – со бел прашкаст песок, палми и нереално тиркизна вода, каде плимата и осеката воопшто не се изразени, па преку цен ден можеме да уживаме и да се бањаме во ова парче рај. Се сместуваме во прекрасен хотел/ресорт со 4* на самата плажа. Занзибар е комплетно безбедна дестинација, со прекрасни и питоми локалци кои ќе Ви го сменат погледот на животот и нереално вкусна морска, но и интернационална кујна. Денови наменети за перфектно уживање и полнење на батерии.
Факултативно го посетуваме Стоун Таун (Stone Тown), град кој никогаш не спие, каде сé е различно, забрзано, живо, шарено и фасцинантно. Kолевка на културата и вековната традиција, град на бродови и раскошни палати, град со арапски градби и британски вили, сé едно со друго, збиено со брегот на Индискиот океан. Неизоставни знаменитости на ова шармантно гратче се куќата на Фреди Меркјури, Арапската тврдина, Куќата на чудата и секако, локалниот пазар за зачини. Ја посетуваме Накупенда – песочна дина (пуст остров како на цртан филм), опкружена со корален гребен и тиркизна вода, каде што се плажираме цел ден, до зајдисонце. Посетуваме Џунгла со зачини и пливаме со делфини, ја посетуваме Плавата лагуна со огромни морски ѕвезди, познатиот ресторан The Rock, но и Кае Фанк – beach bar на истокот на Занзибар, каде го дочекуваме зајдисонцето со логорски оган, добра музика и коктели. Совршена chill зона!!

Добредојовте во рајот! Патување кое гарантираме дека ќе го памтите до крајот на животот!

Рута: Скопје- Истанбул-Кендва- (Kendwa)-Истанбул-Скопје

План и програма

Ден 1: Состанок на патниците и поаѓањеСостанок на патниците на Меѓународниот Аеродром во Скопје. Утрински лет од Скопје за Истанбул. Преседнување на лет за Занзибар. Авантурата може да започне!
Превоз
Авио билет со сите такси на релација Скопје – Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
Место: Скопје-Истанбул

Ден 2: Пристигнување на Занзибар (Zanzibar)Пристигнуваме на Занзибар (Zanzibar) во раните утрински часови и имаме трансфер до сместувањето во Кендва (Kendwa), туристичко место на север на островот на една од најубавите плажи каде не е изразена плимата и осеката. Вистинско уживање во тиркизниот океан и белиот песок. Можност и за ран check-in, доколку нашите соби се спремни и во нив нема туристи кои заминуваат истиот ден. Откога правиме check-in во собите, имаме доволно време да се освежиме, а потоа излегуваме и на плажа имаме информативен состанок со нашиот претставник од агенцијата кој ни ја раскажува програмата и ни кажува технички работи кои би требале да ги знаеме на патувањето (каде да смениме пари, каде да пазариме, каде има најдобро јадење, каде и кога има добра забава итн.) Денот го поминуваме на лежалка, комплетно опуштени, уште во неверување каде се наоѓаме 🙂
Превоз
Авио билет со сите такси на релација Истанбул – Занзибар (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж.
Трансфер од аеродром до сместувањето
Сместување
Sunset Kendwa 1 ноќ
МестоИстанбул-Кендва (Kendwa)
Ден 3: Факултативен излет – Разгледување на Stone Town, Bawe Snorkeling и НакупендаПретпладне одиме на факултативен излет разгледување на Stone Town и истражување на најинтересните атракции – куќата во која живеел Фреди Меркјури (Freddie Mercury), мали и живи улички и плоштади, Старата тврдина, Палатата на чудата, музеи, локални пазари, звуците, боите и мирисите на Африка! Се чувствуваме како да сме дел од National Geographic документарец, а не на одмор… Името Stone Town на свахили значи: “Стар Град”. Градот се наоѓа на листата за светско културно наследство на УНЕСКО од 2000-тата година. По Stone Town се упатуваме со бродче кон островчето Bawe. Корален остров опкружен со гребени и кристално чистиот Индиски океан. Претставува најпопуларно место за нуркање, со големи живописни корали, како и дом на многубројни шарени рипчиња. Јаготката на шлагот е Накупенда! Песочен насип од околу 2000 метри квадратни песочен рај, опколени со корален гребен и најтиркизниот Индиски океан, без ниедно ресторанче, кафана, или било што друго на нив, како на филм… Далеку сме од масовниот туризам на Европа, далеку од гужви, нема големи бродови и илјадници туристи. Го имаме целиот остров само за нас. Пиеме пиво, слушаме музика и се капеме во најубавата вода што некогаш ја имате видено. Го чекаме зајдисонцето. На враќање, патот ни го осветлува месечината, а ние уживаме во свежиот тропски ветер. Совршен ден на Занзибар! Враќање во сместувањето во Паџе.
Сместување
Sunset Kendwa 1 ноќ
Место: Кендва (Kendwa)
Услуга:
Континентален појадок × 1
Факултативни излети
Занзибар Premium – пакет излети
Ден 4: Факултативен излет – Blue Lagoon, Ресторан The Rock, Kae FunkРелаксирачки ден, создаден за потполно уживање во океанот, коктелите и локалната храна. Започнуваме со пливање во познатата Сина Лагуна (Blue Lagoon) додека се дружиме со најразлични шарени морски риби и морски ѕвезди. Потоа продолжуваме до ресторанот The Rock, кој се наоѓа на Michamwi Pinge плажата. Пристигнуваме во светски познатиот, а воедно и најпознат ресторан на Занзибар. Стара рибарска карпа, која од 2010-тата година претставува неизбежно место на кое доаѓаат сите посетители на Занзибар. Уживаме во локалната кујна, морските плодови и секако, локалното вино, кое се служи овде. Од терасата гледаме во далечината, каде се шири Индискиот океан. Чист хедонизам. По ручекот и фотографирање со карпата, продолжуваме кон еден од многуте занзибарски beach bar-ови, Kae Funk. Уживаме целото попладне во капење и пиење коктели на самиот брег. Со звуците на африканската музика, го дочекуваме зајдисонцето во Донгве (Dongwe), кое е навистина магично на Занзибарскиот брег.
Сместување:
Sunset Kendwa 1 ноќ
Место: Кендва (Kendwa)
Услуга:
Континентален појадок × 1
Факултативни излети
Занзибар Premium – пакет излети
Ден 5: Факултативен излет – Џунгла со зачини и селото ПаџеУште еден ден посветен за запознавање со природните убавини на овој неверојатен остров. Одиме во џунглата со зачини! Занзибар во светот е познат и како островот на зачините. При колонизацијата на овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, носеле различни зачини од различни делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како совршена за огромен број од нив, па денес на овој магичен остров се наоѓаат неколку џунгли или градини со зачини. Ние ќе ја посетиме најголемата градина и ќе се запознаеме со многу зачини кои Занзибарците ги користат во своите домаќинства. Ќе видиме како расте и како изгледа мускатниот орев, како се одгледува и користи циметот, ванилата, ѓумбирот, куркумата и бројни други зачини. Потоа го посетуваме селото Паџе (Paje) – традиционално Африканско место, куќи од камен, училишта, фризерници, пекари и вулканизери какви не сте виделе никогаш во животот. Паџе e центарот на Источен Занзибар, со десетици клубови на плажа, ресторани, добра музика и добра храна, која на некој начин, многу луѓе ги потсетува на Тулум, Мексико. Паџе е и едно од најпознатите места во светот за кајтсурф (kite surf). Дружење, пиење коктели, неверојатна храна, сончање и уживање. Враќање во сместувањето.
Сместување:
Sunset Kendwa 1 ноќ
Место:
Кендва (Kendwa)
Услуга:
Континентален појадок × 1
Факултативни излети
Занзибар Premium – пакет излети
Ден 6: Слободен ден за уживање или можност за факултативен излет – Сафари во НП МикумиСлободно време за уживање во магијата на тропскиот остров и неговите најубави плажи! Сончање, масажи, овошје и морски плодови. Вечерни излегување во некои од beach баровите.
За оние кои се расположени за авантура, има можност за еднодневен факултативен излет – сафари во националниот парк Mikumi кој се наоѓа на копнениот дел од Танзанија (Tanzania). Mikumi е четврт по големина национален парк во Танзанија (Tanzania). Одалечен е 300 километри од Дар ес Салам (Dar es Salam). Овој национален парк е природно живеалиште на многу жирафи, зебри, слонови, гнуа, леопарди, нилски коњи, хиени, крокодили и лавови.
Сместување:
Sunset Kendwa 1 ноќ
МестоКендва (Kendwa)
Услуга:
Континентален појадок × 1
Ден 7: Факултативен излет – Blue SafariДенот ни започнува со нова авантура наречена Blue Safari. На овој факултативен и излет ги посетуваме најубавите плажи на островот и одиме на нуркање. Се возиме со традиционални едрилици кои се карактеристични за овој остров. Посетуваме песочни насипи кои исчезнуваат кога ќе си поиграат плимата и осеката.
Сместување:
Sunset Kendwa 1 ноќ
Место: Кендва (Kendwa)
Услуга:
Континентален појадок × 1
Факултативни излети
Занзибар Premium – пакет излети
Ден 8: Факултативен излет – Maasai Village и поздравување со нашиот нов омилен остров!Се будиме наутро. Појадуваме. Околку пладне, ги напуштаме собите и куферите ги оставаме на рецепција. Во зависност од расположливоста на соби во хотелот, добиваме една соба за сите патници, каде ги оставаме куферите и која можеме да ја користиме за пресоблекување/туширање во текот на денот. Исто така, според расположливоста на соби, патниците можат индивидуално да се информираат на рецепција за можноста (со доплата) да се чуваат собите до полноќ. Последниот ден имаме и факултативен излет — Maasai Village. Танзанија е земја богата со преку 120 различни племиња, секое племе со свои цели, традиции и карактеристики. Го посетуваме културниот центар на најпознатото племе во Танзанија – Масаи (Maasai) . Учиме за нивната историја, традиции и нивниот специфичен начин на животот. Дознаваме кои се тие, како стануваат воини, што јадат, каква е распределбата на работните задачи во нивните полигамни семејства, и по што го прави нивното племе уникатно. Имаме можност да влеземе во нивните автентични куќи, кои се изградени од кал, дрво и кравји измет. Интересен факт е дека нивните куќи ги градат жените, по стапување во брак. Мажите од племето не учат како рачно да запалиме оган користејќи само дрво, имаме шанса да се облечеме во нивната традиционална облека – шука, а нивните воини ќе не учат да користиме лак и стрела. Нашата посета ја завршуваме со традиционален Масаи танц, на кој можеме да се придружиме и да се чувствуваме како дел од племето! По излетот се враќаме во нашето сместување и имаме слободно време да се поздравиме со нашиот нов омилен остров. Ја впиваме енергијата на Занзибар, уживаме на некоја од тропските плажи, пиеме уште по некој Килиманџаро или Конаги и докупуваме сувенири за дома… Ова е нашиот последен ден на Занзибар. Вечерен трансфер до аеродром. На Аеродромот во Stone Town пристигнуваме околу 2 часа пред летот.
Место: Кендва (Kendwa)
Храна:
Континентален појадок × 1
Факултативни излети
Занзибар Premium – пакет излети
Ден 9: Враќање и крај на патувањетоУтрински трансфер од сместувањето до аеродром и лет од Истанбул до Скопје. Пристигнуваме во Скопје. Крај на патувањето.
Превоз:
Трансфер од сместувањето до аеродром
Авиобилет со сите такси на релација Занзибар – Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
Авиобилет со сите такси на релација Истанбул – Скопје (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
Место: Кендва (Kendwa)ИстанбулСкопје
Услуга:
Континентален појадок × 1
Сите уплати се вршат исклучиво во денарска противредност по курс од 62 денари за 1 евро и тоа: при пријавување се плаќаат 200€ (12.400,00 МКД) по лице. Преостанатиот дел се плаќа најдоцна 40 дена пред поаѓање. Можност за плаќање преку трансакциска сметка (на фактура) и со платежни картички Visa, Master, Maestro.
Препорачуваме рано пријавување на патници заради ограничениот број на места. При пријавувањето потребно е да се достави скренирана прва страница од патната исправа, која е валидна за датумот на патувањето (има важност минимум 6 месеци по датумот на враќање и има доволно празни страници во текот на патувањето), во спротивно агенцијата не одговара за печатење на авио билетот со погрешни податоци.
 • Во цената  е вклучено
  Сместување
  Sunset Kendwa Пример 6 ноќи
  Превоз
  Авио билет со сите такси на релација Скопје – Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
  Авио билет со сите такси на релација Истанбул – Занзибар (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж.
  Трансфер од аеродром до сместувањето
  Трансфер од сместувањето до аеродром
  Авиобилет со сите такси на релација Занзибар – Истанбул (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
  Авиобилет со сите такси на релација Истанбул – Скопје (Turkish Airlines), во економска класа со вклучен багаж
  Храна
  7 × Континентален појадок
 • Во цената не е вклучено
  Меѓународно здравствено осигурување (може да се уплати во агенцијата)
  Факултативни излети и влезници за културно-историски споменици
  Виза за Занзибар (на граница – 50 УСД)

 

Седиште
Дозволете долгогодишното искуство на нашиот тим да ви помогне.
https://www.metropoliten.com.mk/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
ОСТАНЕТЕ ВО КОНТАКТМетрополитен на социјални мрежи
Бидете во тек со сите актуелни понуди
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://www.metropoliten.com.mk/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright by Метрополитен Травел ДОО. All rights reserved. Developed by Kikilix.(https://kikilix.com)

Copyright by Метрополитен Травел ДОО. All rights reserved. Developed by Kikilix.(https://kikilix.com)